Voltage Converter Transformer 2000VA/3000VA/5000VA Heavy Duty Step Up/Down Transformer with US&EU Outlet 5V USB Port
Buy Now
Availability: 999999 in stock
SKU:3256809344224362
  • High-concerned chemical: None
  • Origin: Mainland China
  • Certification: CE
  • Item Model Number: SV-2000VA/3000VA/5000VA
  • Power: 2000VA/3000VA/5000VA
  • Current: 15A
  • Input Voltage: AC 110V/220V
  • Output Voltage: AC 110V/220V
  • Frequency: 50-60 Hz
  • Certification: FCC&ETL
  • USB: 5V
2000VA / 3000VA / 5000VA Step Up Down Converter Transformer
2000VA——This new voltage converter transformer achieves 110V/220V bi-directional voltage conversion, applicable to most countries' voltage interchange, so you can bring domestic appliances and use them abroad. It has 6 outlets, supporting up to 6 devices connected to use simultaneously.
3000VA/5000VA——This new voltage converter transformer achieves 110V/220V bi-directional voltage conversion, applicable to most countries' voltage interchange, so you can bring domestic appliances and use them abroad. It has 8 outlets, supporting up to 8 devices connected to use simultaneously.
2000VA——Equipped with a 500-watt / 1000-watt / 2000-watt rating, this step up down converter offers 2 US NEMA 5-15R 3-Pin output sockets, 2 standard European Shucko output sockets, 1 5V USB port, and 1 Type-C jack to meet the simultaneous use of multiple devices.
Features & Details
  • 【2000VA/3000VA/5000 VA Voltage Converter Transformer】:
  • 2000 VA ——This step up down transformer features 4 AC plugs, including 2 US NEMA 5-15R 3-Pin output sockets, 2 European Shucko output sockets, 1 5V USB port, and 1 Type-C jack. It is built with 2 LED displays showing the current output voltage in real-time to avoid transformer overload.
  • 3000VA / 5000 VA ——This step up down transformer features 6 AC plugs, including 3 US NEMA 5-15R 3-Pin output sockets, 3 European Shucko output sockets, 1 5V USB port, and 1 Type-C jack. It is built with 2 LED displays showing the current output voltage in real-time to avoid transformer overload.
  • 【Portable & Compact Design】:
  •   2000VA——The step up step down transformer size is 9.5 x 7.3 x 7.9 in/240 x 185 x 200 mm, not taking up too much space. With an 14.8 lbs/6.7 kg net weight and convenient handle design, it is easy to carry and transport without effort.
  •   3000VA——The step up step down transformer size is 10.6 x 9.5 x 8.5 in/270 x 240 x 215 mm, not taking up too much space. With an 20.1 lbs/9.1 kg net weight and convenient handle design, it is easy to carry and transport without effort.
  •   5000VA——The step up step down transformer size is 10.6 x 9.5 x 8.5 in/270 x 240 x 215 mm, not taking up too much space. With an 28.2 lbs/12.8 kg net weight and convenient handle design, it is easy to carry and transport without effort.
2000VA
3000VA
Ships From
Power/Voltage
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Voltage Converter Transformer 2000VA/3000VA/5000VA Heavy Duty Step Up/Down Transformer with US&EU Outlet 5V USB Port”